İstanbulkart’a online kontör yüklenebilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden BELBİM, İstanbulKart kullanıcılarının yüklenmiş bakiyelerini görüntüleyebilme ve kullanım detaylarını görebilmeleri için yeni bir servisi devreye soktu. Şimdilik deneme aşamasında olan bu serviste, ileriki aşamalarda banka kartı ve kredi kartı kullanarak kontör yüklemesi yapılabilecek.

www.istanbulkart.istanbul, adresinden ulaşılabilen servise öncelikle üye olmak gerekiyor. Üye olurken, kimlik bilgilerinin yanı sıra güvenlik için SMS ve e-posta ile aktivasyon yapılması şart. Ayrıca sisteme her girişte cep telefonuna tek kullanımlık şifre gönderilerek kullanıcıların güvenliği sağlanıyor.

İstanbulKart sitesine üye olanlar, anonim ya da kişiselleştirilmiş kartlarını kendi adarına tanımlayarak sisteme girebiliyor ve kullanım detaylarını takip edebiliyorlar. Sistem tam olarak devreye girdiğinde, TechnoLogic okurları, aile bireylerinin tüm ulaşım kartlarını bu panelden takip edip gerektiğinde kontör yüklemelerini bile buradan yapabilecek.

Şimdilik sistemde sadece kart işlemlerine ait kullanım yeri, toplu ulaşım operatörü, toplu ulaşım hat bilgisi, işlem tutarı ve kart bakiyesi görüntülenebiliyor. Bu açıdan sistem şimdilik cazip değil. Ancak yine de ilerisi için üye olmakta yarar var.

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993’te başladı. Çeşitli yayınlarda teknoloji editörü olarak görev yaptı, TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları tarafından yayımlanan İnternet adlı bir kitabı var. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen Sürekli Basın Kartı sahibi. Türkiye’de teknoloji medyasının en büyük sivil toplum örgütü olan Bilişim Medyası Derneği üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir