İstanbul’un dünyaya açılan kapısı

İstanbul ilk resmi tanıtım sitesi ‘How to İstanbul’ açıldı. İstanbul’u tek bir panaromada paylaşıma sunan site, İstanbul Valiliği’nin, İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Ortaklığı, TÜRSAB ve İRO iştirakinde hazırlandı.

Neredeyse tüm seçimlerin dijital dünya üzerinden yapıldığı günümüzde, İstanbul’u turizm kimliğine uygun, güncel bilgilerle ve kolay ulaşılabilir şekilde dünyaya sunmayı amaçlıyor. Kısaca proje, yerli ve yabancı ziyaretçilerin İstanbul ile ilgili ana kaynakçası olmayı hedefliyor.

İsim bulma aşamasında yapılan araştırmalar sonucu dijital dünya kullanıcılarının arama motorlarında İstanbul’a ulaşmak için en çok yazdıkları anahtar kelimenin ‘how to’ olduğu tespit edildi.

‘How to’ kalıbı ile yapılan İstanbul aramaları 25 milyon iken, en yakın 2. arama “İstanbul City” 90 bin aramada kalıyordu. Bu sebeple sitenin adının howtoistanbul.com olmasına karar verildi.

İngilizce ve Türkçe dillerinde yayına hazırlanan site, kullanıcılarını panoramik bir İstanbul görüntüsüyle karşılıyor. Fotoğraf üzerinde gezilerek görüntüdeki önemli yapıların bilgilerine ulaşılıyor. Tarihi Yarımada’dan Haliç’e uzanan fotoğraf, akşam saatlerinde gece ışıklarına bürünüyor.

Site, İstanbul Rehberi, Şehir Ajandası, Faydalı Bilgiler, Rezervasyon, Rengarenk İstanbul ve İstanbul Lezzetleri başlıkları ile açılıyor. Alt başlıklarda İstanbul’a dair güncel ve tarihi bilgiye ulaşılıyor. Site üzerinden canlı, güncel kent etkinliklerine ulaşılıyor, uçuş bilgileri ve uçak biletleri alınıyor, rezervasyon yapılıyor, müzekart ve akbil gibi kentte hayatı kolaylaştıran araçlar ile ilgili detaylara erişilebiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir