İstanbul’un yüzde 85’i internet şemsiyesi altında

Mesh adlı kablosuz ağ teknolojisi kullanarak sistemiyle kurumsal pazarda internet hizmeti sunan Turkmesh, İstanbul’un yüzde 85’ini ve İzmir’i kapsama alanına aldı. Turkmesh, 2013’te kendi internet omurgasını kurmayı, 2014’te ise hizmet ağını 34 ile yaymayı hedefliyor.

Turkmesh, 4 ana dağıtım noktası ve 19 POP noktasıyla İstanbul’un yüzde 85’ini kapsama alanına aldı. Mesh teknolojisi denilen kablosuz internet teknolojisini kullanan ve bu alanda Türkiye’nin ilk firması olan Turkmesh, 2013 yılında kendi yerel internet omurgasını oluşturmayı, 2014 yılında ise hizmet ağını 34 kente yaymayı hedefliyor. Turkmesh CEO’su Selman Tan, kurumsal pazarda kablosuz(havadan) internet servisi verebilmek amacıyla yola çıktıklarını ifade ederek, “Kablosuz teknolojilerin kullanımı ile ISP lisansı alan ilk firma Turkmesh’tir. Sonrasında ise teknolojik altyapımızı hızlı bir şekilde kurduk ve fiber optik kablosu ağına ihtiyaç duymaksızın, Mesh Teknolojisi (antenler kullanılarak oluşturulan sistem) ile kurumlara ve çoklu internet kullanıcıların bulunduğu yerlere internet hizmeti sunmaya başladık. Kısa süre içinde ise İstanbul’un yüzde 85’inin yanı sıra İzmir’i de kapsama alanımıza kattık ” dedi.

Havada 5 GBit’lik internet

Turkmesh  CEO’su Selman Tan, gerçekleştirdikleri altyapı yatırımları sonrasında İstanbul’un güçlü bir  internet ağı altına alındığını vurgulayarak şunları söyledi: “Turkmesh olarak İstanbul’u çepeçevre kapsama alanına alacak şekilde 4 ana dağıtım noktası ve 19 POP noktası (internet dağıtım merkezi) oluşturduk. Şu anda İstanbul üzerinde Mesh Teknolojisiyle oluşturulmuş 5 GBit’lik tamamıyla “havada” olan internet omurgası bulunmaktadır. Yaptığımız yatırımlarla  İstanbul’un yüzde 85’ini kapsama alanımız altına aldık. Devam eden yatırımlarımızla birlikte kısa sürede İstanbul’un tamamını internet ile donatacağız.”

Sırada diğer iller var

İstanbul’un yanı sıra diğer illerdeki altyapı çalışmalarına da devam ettiklerinin altını çizen Selman Tan şöyle devam etti: “İstanbul’daki altyapı yatırımlarımızı yaparken, diğer yandan da İzmir’i kapsama alanımıza aldık. Ardından da önümüzdeki iki yıl için yatırım planımıza bu iki ilin dışındaki 34 ili aldık. 2014 sonuna dek bu illerimizi de kapsama alanına alacağız. Öte yandan, 2013 yılı yatırım planlarımız arasında ise kendi yerel internet omurgamızı kurmak var. Bu alanda büyük bir hızla hazırlıklarımızı sürdürüyoruz ”

İlginizi çekebilir:  Turkcell TV+ NBA heyecanını ekrana taşıyor

Gelecek Mesh Teknolojisinde

Mesh Teknolojisi ile bir noktada var olan internet bağlantısının antenler vasıtasıyla binden fazla noktaya taşımanın mümkün olduğunu anlatan Turkmesh  CEO’su Selman Tan şu bilgileri verdi: “Günümüzde fiber optik kablolarla bir noktadan başka bir noktaya taşınan internet; hem çok zaman alması, hem de pahalı olması nedeniyle pek çok olumsuzluklara sahip. Antenler sayesinde artık şehrin bir noktasındaki internet, bir başka noktasına kolayca taşınabiliyor, yani atlatma yapılabiliyor. Bin antende sorun çıkmışsa, ya da bir antenin trafiği yoğun ise o anten by-pass edilerek başka bir anten vasıtasıyla istenilen bölgeye kesintisiz olarak internet sağlanabiliyor. Mesh Teknolojisi ile hem açık alanlarda, hem de bina, fabrika gibi geniş ve kapalı alanlarda internet erişimi için sabit telefon hattı veya yüksek maliyetli yeraltı kablolama yöntemlerine ihtiyaç kalmıyor.”

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir