Julian Assange

Julian Assange kısa bir hapis sonrası özgür kalacak

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın özgürlüğüne kavuşması için İngiltere’den güvence geldi. İngiltere, Ekvador’un Londra’daki elçiliğine sığınan Assange’ı sınır dışı etmeyecek.

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın ülkesinin Londra‘daki büyükelçiliğinden ayrılabilmesi için gerekli güvencenin verildiğini söyledi.

Julian Assange sınır dışı edilmeme garantisi aldı

Assange’ın hayatı için tehlike oluşturacak bir ülkeye sınır dışı edilmeyeceği konusunda İngiltere’den güvence aldığını açıklayan Moreno, İngiltere’nin bu konuda garanti veren resmi bir belgeyi kendisine gönderdiğini söyledi.

Hür olarak ayrılabilmesi için engeller kaldırıldı

Moreno, Wikileaks kurucusunun İngiltere’de kısa bir süreliğine cezaevine gireceğini belirtti. Ekvador Devlet Başkanı, “İngiliz makamların önüne çıkmadığı için kısa bir ceza çekecek. Uzun olmayacak” dedi.

Washington yönetimine ait gizli belgeleri yayınlamıştı

47 yaşındaki Assange’ın akıbeti, altı yıldır İngiliz makamlar ve Ekvador yönetimi arasında ihtilafa neden oluyor.

Assange, İngiltere’nin kendisini ABD’ye iade edebileceği gerekçesiyle 2012 yılında sığındığı Ekvador’un Londra’daki büyükelçilik binasından dışarı adımını atamıyor.

Assange, Washington yönetimine ait gizli belgelerini yayınladığı için ABD’de vatana ihanetle yargılanmaktan endişe duyuyor.

Tecavüz davası 2017 yılında düşmüştü

Deutsche Welle’nin haberine göre, Wikileaks adlı sitede ABD’nin gizli yazışmalarını ifşa eden Julian Assange, İsveç’te hakkında açılan tecavüz davasının ardından Ekvador’un temsilciliğine sığınmıştı. İsveç, Assange hakkındaki davayı 2017 yılında düşürmüştü.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir