Klasik müziğin 500 yılı Deezer’da

Geçmişten günümüze klasik müziği dijital platformda dinleyiciyle buluşturan özel uygulama,  Deutsche Grammophon (DG), Decca ve Accord işbirliğiyle sadece Deezer’da.

182 ülkede aylık 10 milyon aktif kullanıcıya ulaşarak, dünyanın dört bir yanında müzik dinleme hizmeti sunan dijital müzik platformu Deezer, 115 yıllık Alman klasik müzik plak şirketi Deutsche Grammophon’un yanı sıra İngiliz Decca ve Fransız Accord ile işbirliği yaparak, bu firmaların arşivini klasik müzik tutkunlarıyla paylaşıyor.

DG Deezer App klasik müzik dinleyicilerinin, sevdikleri parçalara erişmekle kalmayıp, bu parçaların farklı yorumlarını da keşfetmelerini sağlayarak, geçmişte karşılaşmadıkları türde bir dijital deneyim yaşamalarına imkan sunuyor.

Deezer CEO’su Axel Dauchez uygulamayla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Klasik müziğe olan ilgi çok büyük. Lang Lang ve Nicola Benedetti gibi yükselişteki yeni müzisyenler de yepyeni bir klasik müzik dinleyici neslinin oluşmasına ve bu ilginin daha da büyümesine katkıda bulunuyor. Bu da özellikle Avrupa ve Asya’da klasik müziğin dijital ortamda sunulmasına yönelik talebin giderek artmasına neden oluyor. Bugüne kadar klasik müzik tutkunları dijital servislerden mümkün olan en iyi hizmeti alamıyorlardı. DG, Decca ve Accord’la gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği ile müzik severlere sevdikleri eserlere ve bu eserlerin farklı yorumlarına, nerede olurlarsa olsunlar tek bir tık ile ulaşma imkanı sunuyoruz. Bu uygulama klasik müzik tutkunlarına sunacağımız deneyimin sadece ilk adımını oluşturuyor.” dedi.

Deutsche Grammophon Başkanı Mark Wilkinson da işbirliği ile ilgili olarak şunları söyledi: “Deutsche Grammophon’un dijital dünyadaki faaliyetleri, yeni dinleyici kitlelerinin klasik müzik dünyasına katılmasını ve bu dünyanın genişlemesini sağlıyor. DG Deezer uygulamasının bu genişlemede büyük rol oynayacağından hiç şüphem yok.”

DG, Decca ve Accord’un klasik müzik kataloğunu içeren ilk uygulama olan DG Deezer App, dünya genelinde İngilizce ve Fransızca olarak kullanıma sunuluyor.

Klasik müzik severler, DG Deezer uygulamasına, Deezer App Studio üzerinden rahatlıkla ulaşarak, 2 milyondan fazla eseri dijital olarak dinleyebilecekler. Uygulama, besteci, dönem, janr, enstrüman yorum ve ruh haline göre arama yaparak Universal kataloğuna ulaşma imkanı sağlıyor.

Deezer kullanıcıları arasında yapılan araştırma sonuçları; kullanıcıların yüzde 92’sinin imkan sağlandığı takdirde daha fazla klasik müzik dinleme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Deezer kullanıcıları uygulamaya www.deezer.com/tr/app/deutschegrammophon adresinden ulaşabilirler.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir