Küba, fiber internetle dünyaya bağlandı

Küba’da devlete ait telekomünikasyon şirketi Etecsa, ülkenin küresel internet sistemine ilk kez yüksek hızlı kablolarla bağlandığını duyurdu. 70 milyon dolarlık fiber optik kablo, Venezüela’dan Küba’ya 2011 yılı Şubat ayında ulaştığı ancak, hatlardaki denemelerin ancak bu ay başladığı belirtiliyor.

Kübalılar, hâlihazırda, internete girmek için pahalı ve yavaş uydu bağlantılarını kullanıyorlar. Şirket, yüksek hızda internetin çok kısa sürede geniş kesimlerin erişimine açılmasının pek olası olmadığı konusunda uyarılarda bulunuyor.

Etecsa, erişimin yaygınlaştırılması için öncelikle Küba’nın altyapısına yatırımların yapılması gerektiğini, erişimin bundan sonra “aşamalı olarak” ve “sosyal amaçlar” için artırılacağını açıkladı.

Hükümet ve araştırma kurumları, yeni bağlantıdan ilk olarak yararlananlar olacaklar. Alba-1 kablosuyla internete bağlanmanın, Küba’nın dışa açılması için önemli bir başlangıç olabileceğini belirtiliyor.

Medya’nın devlet kontrolünde olduğu ülkede, uydu televizyonları yasadışı ilan ediliyor. Ülkede internete girmenin alternatif yolları var. Bilgi, müzik ve filmler düzenli bir şekilde flaş belleklere depolanarak paylaşılıyor.

Resmi istatistikler, 2011 yılı içinde 2.6 milyon kişinin internet bağlantısının olduğunu ortaya koyuyor. Ancak internet bağlantısı olanlara dair resmi rakamlar, ağır bir şekilde sansürlenmiş resmi bağlantıları da kapsıyor.

Bu internet bağlantısı, kişilerin yalnızca email hesapları ve işle bağlantılı sayfalara girmesine olanak veriyor. Ancak, engellere ve kısıtlamalara rağmen, ülkede internet güncesi/blog tutan hükümet yanlısı ve muhalif birçok kişi bulunuyor.

fiber

Muhalif blogcu Yoani Sanchez, Küba’da yaşamla ilgili blog tutmaya başladığında uluslararası bir üne kavuşmuştu. Sanchez, yazdıklarını arkadaşlarına göndererek, yurt dışında internete basılmasını sağlamıştı.

Blogcu, yazıları nedeniyle, siyasetçi Angel Carromero’nun davasını izlemeye hazırlandığı sırada, geçen yıl Ekim ayında tutuklanmıştı. Yüksek hızdaki Alba-1 internet sayfası Venezuela ile Küba’nın telekomünikasyon şirketlerinin ortak bir projesi.

BBC’nin haberine göre, babloların, Küba’nın doğusuna 2011 yılında ulaşmasına rağmen, şirket bu proje ile ilgili şimdiye kadar bir açıklama yapmamıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir