Kürtcell marka başvurusuna Turkcell’den itiraz

Demokratik açılımla birlikte gelen Kürtcell marka başvurusu Türkcell’e takıldı. İstanbul’da avukatlık yapan Murat Eken, 2010 yılında Kürtcell ismini tescil ettirmek istedi. Demokratik açılım sürecinin başladığı sıralarda ileride böyle bir markanın prim yapacağını düşünerek yola çıkan Eken, Kürtcell markası için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurdu. Ancak Turkcell, “Kürtcell isminin kendi markasına ve de kendi kampanyalarına şekil yönünden benzediğini” iddia ederek, başvuruya itiraz etti.

Turkcell’in başvurusunu değerlendiren Türk Patent Enstitüsü Markalar Dairesi Başkanlığı, söz konusu markanın Turkcell’e şekil yönünden benzemediği kararını vererek itirazı reddetti. Turkcell bu karara da itiraz etti. Dosya, Patent Enstitüsü’nün Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu’na geldi. Kurul, Kürtcell’in marka olup olmaması yönündeki kararını yapacağı değerlendirmenin ardından verecek. Yaklaşık altı ay içinde çıkması beklenen kararda Kürtcell onay alırsa, Turkcell yargı yoluna gidebilecek.

Taraf’a konuşan marka başvurusu sahibi avukat Murat Eken, “Turkcell kendisine rakip olacağını düşündüğü için engellemeye çalışıyor. Amacım bölücülük, yıkıcılık değil. Dostça konuşalım” dedi. Turkcell’in gerekçe olarak gösterdiği şekil yönünden benzerliğin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Eken, “Turkcell’in siyasi olarak karşı olduğunu düşünmüyorum. Kendisine ileride rakip olacağını düşündüğü için engellemeye çalışıyor. İleride Lazcell, Çerkezcell de çıkabilir” diye konuştu.

Cell, İngilizce’de cep telefonu anlamına gelen cellular phone’un kısaltmasından geliyor. Türkiye’de Bimcell operatörü ve Avea alt yapısıyla Fenercell hatları bulunuyor. Dünyada da sonu cell’le biten Azercell gibi marka örnekleri var.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

1 thought on “Kürtcell marka başvurusuna Turkcell’den itiraz

    rager

    (29 Ağustos 2012 - 23:29)

    Turkcell sonuna kadar haklı iki kelime birbirine çok yakın olduğundan başvurunun reddedilmesi şarttır
    Azercell de bu arada TeliaSonera’ya aittir TeliaSonera Turkcell ile ortak çalışan bir gsm şirketidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir