Lenovo’dan Kurumsal İnovasyon Merkezi müjdesi

Lenovo, 2016 yılının başında Pekin’de açılacak yepyeni bir ileri teknoloji Kurumsal İnovasyon Merkezi’nin müjdesini verdi ve geleceğin yüksek performanslı bilgisayar sistemlerine ile optimizasyona odaklanan çok sayıda yeni girişimin temellerinin de atıldığını duyurdu.

Türkiye’nin ve dünyanın lider bilgisayar üreticisi Lenovo, Supercomputing 2015 Konferansı’nda, 2016 yılının başında Pekin’de açılacak yepyeni bir ileri teknoloji İnovasyon Merkezi’nin (EIC) müjdesini verdi. Aynı zamanda Barcelona Supercomputing Centre ve EIC projelerinde Oxford Üniversitesi ile sürdürülen ilişkilerin de kapsamının genişletildiğini açıklayan Lenovo, Intel Scalable System Framework kapsamında geleceğin yüksek performanslı bilgisayar sistemi (HPC) tasarımlarına ve optimizasyona odaklanan çok sayıda yeni girişim haberi de verdi. Lenovo, bu kapsamda HPC kullanıcılarına açık kaynak ekonomisi sağlamayı amaçlayan OpenHPC’nin kurucu üyelerinden biri olacağını açıkladı.

Lenovo Girişimci İnovasyon Merkezleri

Yaklaşık bin sunucuyla donatılmış olan Pekin EIC, bu yıl açılmış olan Almanya Stuttgart’taki Lenovo EIC’ye katılarak yenilikçi işbirliğine ortak bir global erişim sağlayacak. HPC, büyük veri analizleri, bulut ve hiper ölçek veri merkezleri gibi alanlardaki araştırmalar; yaşam bilimleri, imalat, enerji ve mühendislik gibi endüstrilere odaklanacak.

Oxford Üniversitesi ve Barcelona Supercomputing Center (BSC) ile Yeni İşbirlikleri

Oxford Üniversitesi, Lenovo’nun yeni İnovasyon Merkezi iş ortaklarından biri oluyor. Büyük veri hacimli ortamlarda HPC enerji verimliliğinin iyileştirilmesi konusunda birlikte çalışılan Oxford Üniversitesi’yle, aynı zamanda HPC kullanım maliyetlerini azaltmak ve daha küçük kuruluşların teknoloji potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmış, açık kaynaklı bir dizi yazılımın geliştirilmesine yönelik ortak bir değerlendirme projesinin startı verildi. Lenovo ile Barcelona Supercomputing Center (BSC) arasında devam eden işbirliği ise planlama, performans araçları, enerji verimliliği ve büyük veri gibi konuları de içine alacak şekilde genişletildi.

Gelecek HPC Kapasiteleri için İşbirliği

Yazılım dizisinin tamamında daha yüksek değer sağlamayı ve müşterilerin ihtiyaç duyduğu veri analizi, makine öğrenimi ve görselleştirme gibi konuları geniş bir yelpazede ele almayı amaçlayan Lenovo, Intel Scalable System Framework temelli ürünlerin de müjdesini verdi. Önümüzdeki yılın başında, söz konusu ihtiyaçları karşılamak için yeni nesil Intel Xeon ve Intel Xeon Phi işlemcileri, Intel OmniPath Architecture ve Intel Enterprise Edition of Lustre kullanan sistemleri piyasaya süreceğini duyuran Lenovo, müşterilerinin şimdiden Intel OmniPath Architecture ve Intel Lustre çözümlerini Stuttgart EIC’de test edebilecekleri belirtildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir