PARDUS’un yeni sürümü ‘Kurumsal 5’ yayınlandı

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen ‘milli işletim sistemi’ Pardus’un yeni sürümü ‘Kurumsal 5’ adıyla yayınlandı.

Halen kamuda 20 bin, ev ortamında ise 100 binden fazla kullanıcıya sahip olan Pardus’un yeni sürümü http://www.pardus.org.tr adresinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Pardus’un Kurumsal 5 versiyonu daha çok kamu kurumları, üniversiteler ve KOBİ’lerin kullanımını hedefliyor.

İşletim sistemi lisans bedellerininin ciddi bir mali yük olduğu düşünüldüğünde, yerli yazılım alternatifi kullanımının önemi daha iyi anlaşılabiliyor.

Pardus işletim sistemi, gerek duyulabilecek tüm ofis, grafik, medya oynatıcı, e-posta gibi yazılımları ücretsiz olarak bünyesinde bulunduruyor. Bu sayede, işletim sistemi lisansının yanında, diğer yazılımlar için de maliyet ortadan kalkmış oluyor.

Linux temelli olduğu için Pardus’ta virüs ve zararlı yazılım açısından da risk bulunmuyor. Ayrıca kurumlar için kimlik yönetimi, uzaktan yönetim özellikleri de yeni versiyonda yer alıyor.

E-Devlet hizmetine elektronik imza ile giriş yapmak isteyenler için de sistemde e-imza ile giriş özelliği mevcut.

Pardus projesi 2003 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) bünyesinde başladı ve ilk sürümü 2005’te yayınlandı.

Pardus projesinin yönetimi 2012 yılı itibarıyla Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi’ne (ULAKBİM Enstitüsü) devredildi. Pardus’un ‘Kurumsal 5’ sürümü de ULAKBİM tarafından yayınlandı.

Son bir not; milli işletim sistemi Pardus’un adı Anadolu Parsı’nın geliyor. Pardus’un bilimsel adı ise Panthera Pardus Tulliana.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir