PlayStation değil ameliyat antrenmanı

İstanbul’da düzenlenen 30. Dünya Endoüroloji Kongresi; 17 canlı ameliyat yayını ve 26 eğitim kursu, 2500’ü aşan katılımcı hekim sayısı açısından en başarılı endoüroloji kongresi seçildi. Kongrede uzun kuyrukların oluştuğu; en ilgi çeken bölüm simülasyon merkezi oldu. Ürologlar, el becerilerini geliştirmek için bilgisayar başında saatlerce ameliyat antrenmanı yaptı   İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşen 30. Dünya Endoüroloji Kongresi;  bilimsel ve sosyal içeriği açısından son 30 yılın en başarılı kongresi seçildi. Türk Profesör Ali Rıza Kural’ın başkanlığını yaptığı; 90 ülkeden 2500 hekimin katıldığı kongrede en ilgi çeken bölüm simülasyon merkezi oldu.

Kongre kapsamında kurulan simülasyon merkezi en çok genç endoürologların ilgisini çekti. Katılımcılar; burada verilen düzenli kurslara katıldı. Merkez önünde uzun kuyruklar oluştu. Da Vinci robotunun da bulunduğu merkezde hekimler; playstation oynar gibi cerrahi ameliyatlar gerçekleştirdi, saatlerce antrenman yaptı.

Simülasyon merkezinde düzenli kurslar verildi. Eğitim amacıyla kurulan simülatörlerle; hekimler son teknolojiyi öğrenme ve uygulama imkanı buldu. Bir anlamda uçak pilotlarının eğitimine benzer şekilde gerçek uygulamaya geçmeden önce simulasyonla yapılan eğitim, daha sonra hastada ameliyatın daha güvenli yapılmasına imkan veriyor. Kongre Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Kural; kongreden oluşacak gelirle benzer bir merkezi kurmayı hedeflediğini belirtti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir