Pussy Riot: Cezaevi Orwell ve Gogol’un romanlarındaki gibi

Pussy Riot grubunun Ural Dağları yakınındaki cezaevinde pişmanlık duruşması yapıldı. Moskova’nın büyük bir katedralinde devlet başkanı Putin aleyhinde eylem yaptığı için çarptırıldığı hapis cezasının ertelenmesini isteyen Pussy Riot grubunun bir üyesi pişmanlık ifade etmeyeceğini söyledi.

İki yıllık hapis cezası nedeniyle çocuğuna bakamadığını Maria Alyokina’nın duruşması Ural Dağları yakınında tutultuğu cezaevinde yapıldı. Yaşadıklarından devlet başkanını sorumlu tuttuğunu söyleyen Alyokina cezaevinde, hüküm giydiği suçla ilgili itirafta bulunmayacağını, öte yandan cezaevinde Orwell ya da Gogol’un romanlarında rastlanabilecek bir muameleye maruz kaldığını anlattı.

Alyokina ile birlikte Pussy Riot grubunun diğer iki üyesi de cezaya çarptırılmıştı, birin cezası tecil edilmişti. Mahkeme, şubat ayındaki katedral eylemi ile ilgili cezasını “din düşamanlığından kaynaklanan holiganizm” ile gerekçelendirmişti.

Dava ile bağlantılı yaşananlar Rusya yönetiminin ifade özgürlüğünü kısıtlayan bir yaklaşım sergilediği eleştirilerinin dile getirilmesine yol açtı. BBC’nin haberine göre, Muhalif liderlerden Nikolai Polozov “kararı Vladimir Putin’in yazdığı” diyerek suçlamada bulunmuş, Af Örgütü de hapis cezası kararının Rusya’daki ifade özgürlüğüne darbe olduğunu belirtmişti.

Pussy-Riot_23

GRUP ÜYELERİNİN HAPSE ATILMASINA NEDEN OLAN EYLEMİN VİDEOSU:

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir