Schindler’in Listesi ebay’de

İkinci Dünya Savaşı’nda Oskar Schindler’in fabrikasında çalışarak Naziler’in toplama ve imha kamplarından kurtulan işçilerin bilgilerini barındıran ünlü belge ebay’de açık arttırmaya çıkarıldı.

801 Yahudi işçinin isim, doğum tarihi ve meslek bilgilerinin yer aldığı 14 sayfalık belge ünlü online açık arttırma sitesi ebay üzerinden 3 milyon dolar başlangıç fiyatıyla açık arttırmaya sunuldu.

Oskar Schindler İkinci Dünya Savaşı sırasında yaklaşık bin 200 Yahudi’yi fabrikasında ‘köle işçi’ olarak çalışıyor göstererek Nazi zulmünden kurtarmıştı. Liste, Steven Spielberg’in ünlü “Schindler’in Listesi” adlı filmine de konu olmuştu.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre söz konusu listeden dört adet bulunuyor. Bunlardan biri ABD’deki Soykırım Müzesi’nde, ikisi ise İsrail’deki Yad Vaşem müzesinde yer alıyor. Listenin 18 Nisan 1945 tarihli olduğu ifade ediliyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, listeyi ebay’da açık arttırmaya çıkaran Gary Zimet, listenin yaklaşık 5 milyon dolardan alıcı bulmasını beklediklerini belirtti. Zimet ebay’i dünya çapında 100 milyondan fazla kullanıcısı olduğu için tercih ettiklerini kaydetti.

New York Post gazetesinin haberine göre Schindler’in muhasebecisi Itzhak Stern’in yeğeninin elinde bulunan liste 2010 yılında satışa çıkarılmış ve 2011 yılında el değiştirmişti. Zimet şimdi bu kişinin listeyi satmak istediğini belirtti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir