Siemens İran’a sabotaj iddialarını reddetti

Alman Siemens firması, İran’ın nükleer tesislerinde kullanılacak parçalara patlayıcı madde yerleştirdiği iddialarını reddetti. Siemens, İran’ın nükleer programıyla “hiçbir bağlantısı olmadığını” duyurdu.

İranlı milletvekili ve Meclis Güvenlik Komitesi Başkanı Alaeddin Burucerdi, bombaların İranlı güvenlik uzmanları tarafından infilak etmeden önce imha edildiğini iddia etti.

Siemens’in İran’ın uranyum zenginleştirme tesislerine sabotaj düzenlemek istediğini öne süren Burucerdi, “Uzmanlarımız deneyimleriyle düşman komplosunu önledi” dedi.

Siemens sözcüsü Alexander Machowetz ise şirketin nükleer tesislerde kullanılacak parçalara bomba yerleştirdiği iddialarını reddedip “1979’dan bu yana İran’la hiçbir iş bağlantıları olmadığını” duyurdu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “İran’ın altı ya da yedi ay sonra nükleer bomba üretebilmek için gerekli malzemelerin yüzde 90’unu tamamlayabileceğini” belirtti.

Netanyahu, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) “kırmızı çizgileri” belirlemesi gerektiğini ve “çizgilerin aşılması halinde askeri müdahalede bulunulması” gerektiğini söyledi.

BBC’nin haberine göre, İran’ın El Arem televizyonuna konuşan İran Devrim Muhafızları üst düzey komutanlarından Emir Ali Hacizade de “ABD’nin bilgisi dahilinde veya haricinde İsrail’e yönelik herhangi bir saldırıda Bahreyn, Katar ve Afganistan’daki ABD üslerini hedef alacaklarını” dile getirdi.

İran Meclis üyesi Cevan Cihangirzade ise Uluslararası Atom ve Enerji Kuruluşu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano’yu, İran’ın nükleer programı ile ilgili gizli bilgileri İsrail’e iletmekle suçladı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir