Soçi’nin teknolojik altyapısı Atos’tan

Karadeniz kıyısında bir grup köyden oluşan Soçi, sadece yedi yıl içerisinde ileri bir teknoloji merkezine dönüştü. Ve bu kent, tarihin teknolojik açıdan en gelişmiş Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yaparak, beş haftayı aşkın bir süre dünyanın merkezi olacak. Sochi XXII. Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Kış Oyunları, dün başladı ve 23 Şubat’a kadar devam edecek.

2002 yılından bu yana Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin resmi bilişim teknolojileri ortağı Atos oldu. Oyunların bilişim teknolojileri ortağı olan Atos’un olimpiyat deneyimi ve uzmanlığında gerçekleşen organizasyon, 900 sunucu, 1000’den fazla ağ ve güvenlik cihazı, 6500 bilgisayar ve 12 yeni spor karşılaşmasıyla bugüne kadar düzenlenmiş en kapsamlı ve en dijital kış oyunları mücadelesi olacak.

Yedi ayrı dalda, toplam on beş kış sporunun yer alacağı 2014 Kış Oyunları için 70 IT uzmanından oluşan Atos takımı, Haziran 2012’den bu yana Sochi’de çalışmalarını sürdürüyor. 25.000 kişinin başvurabileceği gönüllü portalı ise geçen yıldan bu yana başvurulara açık. Atos takımı, tüm teknolojik altyapı ve sistemlerini yönetirken, testlerini de tamamlıyor. 220.000 kişilik akreditasyon süreci de yine Atos tarafından yönetiliyor.

Atos’un sunduğu bilgi teknolokileri hizmetleriyle ilgili konuşan Sochi 2014 Başkanı Dmitry Chernyshenko da, Sochi 2014 Kış Oyunları’nın bugüne kadar gerçekleşmiş en dijital olimpik oyunlar olacağını vurguluyor ve ekliyor: “Atos bu konudaki üstün deneyimini ve bilgi birikimini Sochi’de de kullanacak olması bizim için çok önemli.”

Atos Büyük Organizasyonlar ve Olimpik Oyunlar Iberya CEO’su Patrick Adiba ise “Atos takımı olarak, Sochi’de de başarılı bir organizasyon sunmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” diyor.

Atos, Sochi’de gerçekleşecek 26 olimpiyat ve paralimpik oyunlar için tasarlanan teknoloji laboratuvarında her bir yarış için 70 adet test gerçekleştirdi. Böylece toplamda 100 bin saatlik test Atos takımı tarafından tamamlandı.Olimpiyatların kusursuzluğunu hedefleyen Atos, aynı zamanda, oyunlar esnasında ortaya çıkabilecek 500 farklı senaryoya karşı tedbir hazırlıklarını gerçekleştirdi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir