Sony beş yıldır ilk kez kâra geçti

Dev elektronik şirketi Sony, beş yılın ardından ilk kez kâra geçtiğini açıkladı. 31 Mart 2013’e kadar olan bir yıllık sürede 436 milyon dolar kâr ettiği belirtilen Sony, geçen yıl aynı dönemde 4,7 milyar dolardan fazla zarar açıklamıştı.

Şirketin elde ettiği kârda başlıca etkenin satılan bazı varlıklardan elde edilen gelir ve Japon yeninin zayıf bir seyir izlemesi olduğu belirtiliyor.

Yenin değerindeki düşüşün, yabancı müşteriler için Sony ürünlerinin fiyatını cazip hale getirdiği, ayrıca yine değer kaybeden yenin, şirketlerin yabancı ülkelerde elde ettikleri kârı arttırdığı vurgulanıyor. Piyasa uzmanları, şirketin mal varlıklarının satışından elde ettiği gelirin kâr oranlarında yanıltıcı bir iyileşme gösterdiğini belirtiyorlar.

Sony, yenin değerinin şimdiki seviyelerde kalmasını öngördüklerini, buna göre bu malî yıl içinde kâr miktarının 506,5 milyon dolara ulaşmasını beklediklerini açıkladı.

Japonya’da ekonomiyi canlandırmak için alınan bir dizi sert önlemin ardından yen Kasım ayından bu yana Amerikan doları karşısında yaklaşık %20 değer kaybetti.

Uzun yıllar pek çok üründe piyasa lideri konumunda olan Sony, son yıllarda bu başarıdan uzaklaştı ve şirket gelirlerinde büyük düşüş yaşandı.

Artan rekabet, düşen fiyatlar ve küçülen kâr marjları, özellikle son sekiz yıldır televizyon ürünlerinde zarar eden Sony’yi ekonomik olarak yaraladı. bunun sonucu olarak şirket, masraflarını azaltmak amacıyla yeni bir sistem uygulamaya ve yeniden yapılanmaya gitti.

BBC’nin haberine göre, bu değişim çerçevesinde, aralarında New York’taki merkez binaları da olmak üzere, pek çok mal varlığını satan Sony, tıbbî araştırma ve pazarlama şirketi M3’teki hisselerinin bir kısmını da elden çıkardı.

Satılan binalar arasında Tokyo’daki Sony City Osaki de bulunuyor. Sony yetkilileri, geride kalan malî yılda, tüm bu satışlardan 25 milyar doların üzerinde gelir elde edildiğini açıkladı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir