SSL sertifikası nasıl satın alınır?

SSL sertifikası web siteleri için HTTPS güvenli bağlantı için kullanılan bir hizmettir. Genel olarak SSL sertifikası kredi kartı modülü kullanan e-ticaret siteleri için kullanılması zorunlu bir hizmet olabiliyor. Satın alım sırasında kullanılan kredi kartı bilgilerinin dış bağlantılara sızmaması için güvenli bir HTTPS protokolü kullanılarak yapılması zorunlu tutulmakta. Kredi kartı modülünü sağlayan bankalar bu hizmeti zorunlu tutmaktadır. Öncelikle SSL sertifikası nedir? sorunuzu kısaca tanımlayalım.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL’in İngilizce tabanlı olup açılımı “Secure Sockets Layer”, Türkçe’ye çevirirsek eğer SSL, (Güvenli Giriş Katmanı) olarak adlandırabiliriz. Sunucu ile istemci arasındaki veri trafiğini SSL hizmeti ile şifreleme yaparak güvenli bağlantıya çevirmek mümkündür. Sunucu ile istemci arasındaki bu şifreli veri trafiği 128 bit ve 256 bit gibi uluslararası standartlar ile sağlanmaktadır. Web sitesi kurulum öncesinde HTTP protokolü ile çalışan bir yapıda olacaktır. Kurulum sonrasında bu yapı HTTPS olarak güncellenmelidir. Bunu kurulum sonrası yazılımınız tarafından gerçekleştirmeli ve şifreli bağlantıya geçiş yapmalısınız. SSL sertifikasını satın alırken yanılmamanız bir unsur bulunur. SSL sertifikaları yazılımınızı veya sitenizin güvenliğini sağlamamaktadır. Yani bir nevi firewall görevi görmemektedir. SSL Sertifikası, sadece sitenize giriş yapan kullanıcıların giriş ekranlarında ki veri trafiğini şifrelemeye yarar. Bu ekranlar sadece kayıt olma veya giriş yapma alanları değil, ödeme sistemlerinde ki Kredi kartı bilgileri veya TC kimlik numarası gibi bilgilerin 3.Kişiler tarafından erişilmesini engellemektedir.

SSL Çeşitleri Nedir?

SSL sertifikaları kendi aralarında ayrılabilmektedir. Subdomainleri kapsayan ve firmalar için yapılandırılan SSL sertifikaları bulunmaktadır. Bu SSL sertifikalarını kısaca anlatalım.

# Standart SSL: Tek bir siteniz için kullanabileceğiniz, e-ticaret siteleri için uygun ve makul fiyatlarından dolayı tercih edilen SSL sertifikalarıdır. SSL ihtiyaçlarınızda en çok tercih edilen uygun SSL Sertifikasıdır.
# Wildcard SSL: Ana domain ile birlikte subdomainleride kapsayan SSL sertifikasıdır. Örnek olarak a.com web siteniz için aldığınız ssl sertifikasını sub.a.com veya b.a.com olarak önüne bir adlandırma gelen alt domainlerde de kullanabilirsiniz.
# EV SSL: Firmalar için tercih edilen bir SSL sertifikasıdır. Sadece tek domain için alınabilen bu SSL sertifikasının ana özelliği, URL satırında gösterilen firma ünvanıdır. Yeşil bar içerisinde firma ünvanını içerdiğinden dolayı kurumsal firmaların güvence açısından tercih ettiği bir hizmettir.

SSL Sertifikası Nasıl Satın Alınır?

1-Turhost.com adresine giriş yapınız.
2-Turhost sitesinde üst menünde SSL seçeneğine tıklayınız.

SSL Sertifikası

3-Buradan size uygun olan SSL sertifikasına “Satın Al” diyerek devam ediniz.

SSL Sertifikası

4-Sepet ekranında “Domain adı” kısmına alan adınızı yazınız. Hosting paketiniz eğer farklı bir firmada ise CSR kodu oluşturup kutucuğa yazınız. Ardından siparişi tamamla butonuna tıklayınız ve ödeme işlemlerine geçiniz.

SSL Sertifikası

5-Siparişi tamamla dedikten sonra fatura oluşturma sayfasında “Ödemeye geç” butonuna tıklayarak ödeme sayfasına ilerleyiniz.

SSL Sertifikası

6-Ödeme işlemleri tamamlandıktan sonra hosting paketiniz eğer Turhost firmasında ise kurulum işlemlerini teknik ekipleri gerçekleştiriyor olacaktır. Farklı bir sunucudan hizmet alıyorsanız SSL kurulum dosyalarını size ulaştıracaklardır.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir