sukuk

Tarfin’den 40 milyon TL değerinde ilk sukuk ihracı

Tarım tedarik zincirini finansal teknolojinin gücüyle buluşturan Türkiye’nin lider dijital tarım platformu Tarfin, tarımda büyük üreticiden küçük çiftçiye kadar tüm sektörü kapsayan ve İslâmi finans ilkelerine uygun ilk menkul kıymet ihracını gerçekleştirdi.

Türkiye’nin lider dijital tarım platformu Tarfin, sektörde ilkleri hayata geçirmeye ve değer üretmeye devam ediyor. Bugüne kadar tamamladığı 742 milyon TL’lik menkul kıymet ihracı ile sermaye piyasalarında deneyimli olan Tarfin, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ve Ziraat Yatırım Menkul Değerler ile yapmış olduğu iş birliği sonucunda, yoğun ilgi gören 61 gün vadeli ve 40 milyon TL nominal tutarlı ilk kira sertifikası (sukuk) ihracını tamamladı.

Tarfin, gerçekleştirdiği bu sukuk ihracı ile ürün tedarikinden bu ürünlerin çiftçilere satışına kadarki tüm nakit akışının İslâmi finans ilkelerine uygunluğunu sağlamış oldu. Geçtiğimiz şubat ayında Tarfin’in çiftçilerine sağladığı tarım girdileri tedarik hizmetinin icazet belgesi İSFA İslâmi Finans Danışmanlık ile yapılan çalışma sonucunda düzenlenmişti.

Tarfin Kurucusu ve CEO’su Mehmet Memecan
Tarfin Kurucusu ve CEO’su Mehmet Memecan

Tarımda sürdürülebilirlik için önemli bir adım

Tarfin CEO’su Mehmet Memecan, ilk tarımsal sukuk ihraçlarını gerçekleştirerek sektörde finansman imkânlarının çeşitlendirilmesi noktasında önemli bir adım attıklarını belirtti. Tarımda tedarik zincirine katkı sağlayacak farklı finansman alternatiflerinin önemine dikkat çeken Memecan, Tarfin’in gerçekleştirdiği sukuk ihracı hakkında şunları söyledi:

“Dünyada finansal ürünlere erişimi olmayan 3 milyar kişi içinde İslâmi kurallara uygun yaşamayı tercih edenlerin oranının oldukça yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda tarım pazarında artan rekabet koşulları altında sektöre yeni finansman modellerinin kazandırılması ve sektörün maliyetlerinin azaltılması, tarımda sürdürebilirliğin sağlanmasında kritik bir öneme sahip. Tarfin olarak tarıma hız kesmeden destek sağlamaya devam edeceğiz.”

Tarfin’in yeni tarım sezonu için farklı sukuk hedefleri var

Devlet ve şirketlere finansman sağlama amacı ile ihraç edilen sukuk, yatırımcısına da İslâmi koşullara uygun faizsiz getiri imkânı sunuyor. Yatırımcılarının, elde edilen gelirlerden payları oranında hak sahibi olmalarını sağlayan, faizsiz finansman ilkelerine uygun menkul kıymetler olan sukuk (kira sertifikası), hem şirketlere hem de yatırımcıya en nihayetinde de sektöre büyük fayda sağlıyor.

İlginizi çekebilir:  GE Türkiye İnovasyon Merkezi açıldı

Şu ana dek, 45 bini aşkın çiftçiye tarım girdisi tedariki gerçekleştirdiklerini ve tarımda yaklaşık 7,5 milyar TL’lik üretime destek olduklarını ifade eden Memecan, icazet belgesinin ardından sukuk ihraçları ile daha fazla yatırımcıyı Türk tarım sektörüne çekebileceklerini ifade etti. Mehmet Memecan, Tarfin’in önümüzdeki tarım sezonunda da sukuk ihraçlarına devam edeceğini ekledi.

sukuk

Sukuk nedir?

Sukuk, devlet ve şirketlere finansman sağlama aracı olarak ihraç edilen, yatırımcıya faizsiz sabit getiri imkanı sunan finansal sertifikalardır. Asya ve Körfez ülkelerinde yaygın olarak kullanılmakta olup, islâmi hukuk prensiplerine uygun olarak hazırlanan İslâmi finansman kaynaklı bono olarak adlandırılmaktadır.

Sukuk sistemi nasıl işler?

Kira Sertifikası olarak da bilinen sukuk, her türlü varlık ve hakkın finansmanını sağlamak amacıyla varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen ve sahiplerinin bu varlık veya haktan elde edilen gelirlerden payları oranında hak sahibi olmalarını sağlayan, faizsiz bankacılık ilkelerine uygun bir yatırım aracıdır.

Sukuk özellikleri nelerdir?

Sukukun en belirgin özelliği orta-uzun vadeli sabit veya değişken getiri sağlayan faizsiz sermaye piyasası ürünü olması, yatırım süresinde düzenli gelir akışı sağlaması, likit bir enstrüman olması ve ikincil piyasada etkin olmasıdır.

Sukuk Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada en sık kullanılan sukuk yöntemi icara (kira finansmanı), murabaha (emek-sermaye ortaklığı),ve müşakara (kar-zarar ortaklığı) olarak geçer.

Sukukun İslâmi Finanstaki yeri nedir?

Sukuk ile ihraççı yatırımcıya finansal bir belge satmaktadır. Bu belgelerin gelirleri yatırımcıların varlık alması için kullanabileceği bir belge niteliği taşımaktadır. Fakat işlem sonucunda yatırımcı mülkiyetin kısmi mülkiyetine sahip olur. Ayrıca vade sonunda ise ihraç edilen tutar ödemek ile yükümlü olmaktadır.

İslâmi prensiplere uygun tahvile ne denir?

Sukuk genel olarak İslâmi prensiplere uygun (faizsiz) tahvil olarak tanımlanmaktadır. En basit şekliyle sukuk bir varlığa sahip olmayı veya ondan yararlanma hakkını göstermektedir. Sukukta yer alan hak-iddia sadece nakit akışı hakkı değil aynı zamanda mülkiyet hakkıdır.

Baseus Encok W05 TWS kablosuz kulaklık incelemesi

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir