Tembellik internette yeni bir sektör doğurdu

Sokaklarda şişe toplayan insanlar Almanya’nın bilindik görüntülerinden. Ülkede çöp bidonları içinde az deforme olmuş, işe yarar plastik şişeler bulabilmek için didinen bir yığın insan var. Öte yandan bazıları içinse sırf depozito parasını almak için boş şişeleri poşetlere sığdırıp alışveriş merkezlerindeki makinelere götürmek hayli zahmetli, vakit alan bir iş.

Berlinli müteşebbis ruhlu bir öğrenci işte tam da bu noktada iki kesimi buluştan bir online hizmet geliştirdi. www.pfandgeben.de adlı internet sitesine tıkladığınızda, bulunduğunuz mahalleye göre karşınıza çıkan telefon numaralarını arayarak boş şişelerinizin kapınızdan gelip alınmasını sağlayabiliyorsunuz.

Web sitesinin mucidi, Berlin’de iletişim tasarımı okuyan, 29 yaşındaki Jonas Kakoschke. Bu ilginç fikre aslında üşengeçliği ilham olmuş:

“Öğrenci evinde yaşadığım sıkıntıdan yola çıktım, aslında. Evde bir yığın şişe birikiyordu. Fakat ucunda para olmasına rağmen mesafe yüzünden hiç kimse şişeleri götürmeye yanaşmıyordu. Bizim gibi çok parası olmadığı halde depozitoyu almaya gitmeyen yığınla insan olduğunu düşündüm. Öte yandan bir de bu şekilde hayatını sürdüren, birkaç sent bile olsa buna ihtiyaç duyan bir sürü insan var. İşte fikir böyle doğdu.”

Jonas, 2011 yılı başlarında sokaktaki şişe toplayıcılarıyla görüşerek bir fizibilite raporu oluşturmuş. Bazıları onunla konuşmak bile istememiş. Bazılarıysa, telefon numarasını verip kendi ismini kaydettirmiş ve sonuçta 1200 kadar toplayıcıdan oluşan bir ağ ortaya çıkmış. Ne var ki, bazı sosyal kuruluşlar Jonas’ı, siteye kaydolanların gerçekten muhtaç ve yoksul durumda olup olmadığını incelemediği için eleştiriyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Jonas Kakoschke ise eleştirileri “En başından beri söylediğim gibi, ben öncelikle sokaktaki bu insanların ahlakına güvenmek istiyorum. Kaldı ki buna gerçekten muhtaç olmayan birine bu işi yapmak ne getirir ki? Kalkıp şimdi mesleğimden vazgeçsem ve depozito toplamaya çıksam bu benim için hiç de kârlı olmaz” sözleriyle yanıtlıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir