Turkcell, mobil internette Cisco teknolojisini seçti

Cisco, Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell’in gelişmiş mobil internet altyapısı için Cisco ASR 5000 Series platformunu kullanmaya başladığını duyurdu.

Türkiye’de 35 milyondan fazla abonesi olan Turkcell, son kullanıcısına ve şirketlere yeni mobil internet hizmetleri sağlamak için altyapı yatırımı gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Turkcell artık Cisco ASR 5000 Series platformu kullanacak.

Turkcell, Cisco ASR 5000 serisini uzun dönemli GPRS Ağ Geçidi (Gateway GPRS Support Node – GGSN) olarak tercih etti. Cisco ASR 5000 Serisi üzerinde desteklenen GGSN uygulaması bant genişliği, sinyalleşme kapasitesi, paket işleme yetenekleri ve bellek kaynakları açısından önemli bir alt yapı  sağlıyor. Cisco ASR 5000 Serisi çözümü, GGSN uygulaması ile Turkcell gibi dünyanın birçok lider ağ operatörünün de tercih oldu.

Cisco Görsel Ağ Endeksi (VNI); akıllı telefon ve tablet gibi güçlü yeni mobil cihazların artan popülaritesi ve mobil video içeriği ile daha hızlı mobil veri hızı talebinin artışının mobil veri trafiğindeki yükselişi hızlandıracağını öngörüyor. Çalışmaya göre 2012 ve 2017 yılları arasında mobil veri trafiği 13 kat artacak. Bu artan talep karşısında mobil operatörler işlemlerin, bağlantıların ve oturumların birbirinden bağımsız ağlarda güvenle ve kolaylıkla boyutlandırılabilmesini sağlayacak esnek paket ağ alt yapısı teknolojilerine ihtiyaç duyuyor.

Cisco ASR 5000 Serisi üzerinde bulunan Cisco GGSN uygulaması internete açılan bir pencere görevi görüyor ve mobil ağ altyapısı ile İnternet  arasında bir geçit işlevini üstleniyor. Mobil paket ağ alt yapısının merkezinde yer alan Cisco ASR 5000 Serisi, yönetim kontrol sistemleri ve ağ güvenliği ile birlikte hareket ederek müşterilere üstün bir mobil deneyim sunuyor.

Cisco ASR 5000 Serisi Turkcell’in mobil veri trafiğini kazanca dönüştürmesi için gerekli altyapıyı sağlıyor. Bu çözümlerle Turkcell’in hem kurumsal hem bireysel kullanıcıları yüksek kalitede ve güvenlikte mobil veri ağı ve ödeme/ faturalama gibi birçok hizmetten faydalanabilecek.   Proje Cisco Gelişmiş Hizmetler birimi tarafından yürütüldü. Ağ planlaması, sistem tasarımı, uçtan uca sistem entegrasyonu ve kullanıma açılma sürecinde 8 farklı lokasyonda Turkcell ekipleri ile işbirliği içinde çalışıldı.

Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, “35 milyondan fazla abonesi ile Turkcell Avrupa’nın en rekabetçi pazarlarından biri olarak Türkiye’nin lider mobil operatörü. Ağ altyapımızı sürekli güçlendirerek ve kullanıcılarımıza yenilikçi hizmetler sunarak Turkcell markasını farklılaştırmak için çalışıyoruz. Cisco ile işbirliğimiz sayesinde Turkcell olarak “Packet Core Network” üzerinde yeni hizmetlerimizi ve yetkinliklerimizi geliştirebiliyoruz” dedi.

Cisco Türkiye Genel Müdürü Ümit Cinali, “Türkiye’de mobil kullanıcılar e-postalarına, internet, mobil TV, video, anlık mesajlaşma ve diğer multimedya hizmetlerine mobil genişbant üzerinden erişmek ve farklı ücretlendirme ve faturalama seçeneklerine erişebilmek istiyorlar. Cisco ve Turkcell Türkiye’de mobil veri hizmetlerinin doğduğu ilk günden beri birlikte çalışıyor. Çözümlerimiz ile Turkcell’in mobil veri altyapısını güçlendirdiğimiz için mutluyuz.” şeklinde konuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir