Türkiye’nin en beğenilen şirketleri

“Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri 2013” araştırmasında ilk üç sırayı Koç Holding, Turkcell ve Arçelik paylaştı. Capital Dergisi “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” araştırmasının 14.’sünü aralık sayısında yayınladı. Yapılan açıklamada, GfK Türkiye tarafından hazırlanan, Adecco’nun ana sponsor, T-Systems’ın co-sponsor olduğu en beğenilenler zirvesi, 6 yıl aradan sonra ilk kez değiştiği bildirildi. Ağustos 2013 tarihinde başlayan araştırmanın saha çalışması ise 2 Eylül-5 Kasım 2013 tarihleri arasında yapıldı.

arcelik

Bu yılki “En Beğenilenler Ligi”nin ilk 3’ünde yer alan, Koç Holding, “bölgeye, ekonomiye iş gücü ve yatırımlarıyla sağladığı katkı” nedeniyle, Turkcell “bilgi ve teknoloji yatırımları”, Arçelik ise “güvenilir şirket olma” özelliğiyle ön plana çıktı.

Türkiye’nin en beğenilen ilk 20 şirketi arasına girmek için ise hala “hizmet veya ürün kalitesi”, “kurumsal yönetim ilkelerine göre yönetilme” ve “güvenilir şirket olma” en önemli 3 kriter olarak kabul gördü. 1.502 üst yöneticinin katıldığı dev araştırmada Türkiye’nin En Beğenilen 20 şirketinin yanı sıra 42 sektörün en beğenilen ilk 3 şirketi de belirlendi.

“Türkiye’nin En beğenilen Şirketleri 2013” listesinin zirvesinde, bu yıl 6 yıl aradan sonra yeniden Koç Holding yer aldı. En son 2006 yılında Tüpraş’ı satın aldıktan sonra zirveyi gören Koç Holding, 50’nci kuruluş yılında geçen yıla göre 4 basamak sıçrayarak 2013 yılının en beğenilen şirketi seçildi. Koç Holding geçen yıl listede 5. sırada yer almıştı.

Koç Holding’i ankete katılan 1.502 yönetici gözünde en beğenilen şirket yapan en önemli 3 özelliği ise bölgeye, ekonomiye iş gücü ve yatırımlarıyla katkısı, güvenilir şirket olması ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirmesi oldu.

ciliv

2013 yılının en beğenilen “ikinci” şirketi olan Turkcell’in ankete katılan yöneticilere göre en beğenilen özelliği ise bilgi ve teknolojiye yaptığı yatırımlar olarak ön plana çıktı. Turkcell’i seçenler ayrıca şirketi iletişim ve sosyal medya yönetimi ile pazarlama ve satış stratejilerindeki gücü nedeniyle de beğendiklerini belirtti.

Açıklamada, listede bu yıl 3’üncü sırada yer alan Arçelik’in ise Türkiye, Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika olmak üzere 5 ayrı ülkede 14 üretim tesisiyle, 100’den fazla ülkede faaliyet gösterdiği belirtilerek, sektöründe dünyanın önde gelen oyuncularından biri olan Arçelik’in dünya çapındaki 25 bin çalışanı tam bir uyum içinde çalıştığı ve ankete göre Arçelik’in beğeni ligindeki başarısının da şirkete bağlı, çalışkan, yenilikçi, gayretli ve donanımlı insan kaynağından kaynaklandığı kaydedildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir