vertiv Eurovent

Vertiv’e göre bilgi işlemin edge bileşeni yüzde 29 büyüyecek

Sınır bilişime sektör çapında yapılacak önemli yatırımlar, önümüzdeki dört yıl içinde veri merkezi ekosisteminin profilini değiştirecek ve bu süre içinde toplam bilişimin edge bileşenini 2026 yılında yüzde 21’den yüzde 27’ye yükselterek yüzde 29 oranında artıracak. Kritik dijital altyapı ve süreklilik çözümlerinin küresel bir sağlayıcısı olan Vertiv’in veri merkezi sektörü profesyonellerine yönelik gerçekleştirdiği yeni anketin en dikkate değer bulgularından biri endüstrinin uç noktalara doğru devam eden değişiminin geldiği boyut.

Ankete katılanların yaklaşık 3’te 1’i yüzde 34’ya büyük bir edge dağıtımının ortasında ya planlama aşamasında. 4’te 1’i de yeni, amaca yönelik edge siteler kurdu, yüzde 41 ise halihazırda var olan eski edge siteleri işletiyor. Edge’deki tüm aktiviteler ilgi çekici ancak anket katılımcıları ayrıca ana sitelerde aktivitelerde yüzde 150’lik bir artış öngörürken, bulut etkinliklerinin de artmasını bekliyor. Ankete göre, genel bulutta dağıtılan BT kaynaklarının bugün yüzde 19 olan yüzdesinin 2026 yılına kadar yüzde 25’e çıkacağı tahmin ediliyor. Bilgi işlem kaynaklarına olan talep bugünün ağlarında hızla artıyor.

“Modern hibrit ağların merkezindeki kurumsal tesisler güçlenirken, giderek daha fazla bilgi işlemin edge’e taşınmasıyla gelecek beş yılda veri merkezi ortamı yeniden şekillenecek” diyen Vertiv’in edge strateji ve dönüşümden sorumlu küresel başkan yardımcısı Martin Olsen, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu anket, son kullanıcıya daha yakın bilgi işlem için acil bir talep olduğunu da açık bir şekilde ortaya koyuyor. Bilgi işlemin geleceği hız ve gecikme ile ilgili ve bu ihtiyaçları karşılamanın tek yolu ağın uç noktalarını oluşturmak.”

Anket sonuçları, Edge Arketipleri 2.0: Dağıtıma Hazır Edge Altyapı Modelleri’nin geçen yılın sonlarında yayınlanmasının hemen ardından geldi. Bu rapor, Vertiv’in ağın uç noktasına yönelik araştırmasını ilerletti ve edge altyapı dağıtımına yönelik daha akıllı, yarı standartlaştırılmış bir yaklaşım sağlayan dört edge altyapı modeli tanımladı.

Anket, Edge Arketipleri 2.0’ın ortaya koyduğu varsayımlarla tutarla sonuçlar ortaya koyuyor ve edge’deki büyük büyüme, edge mimarisine daha standart bir yaklaşım gerektiriyor. Anket ayrıca modern edge sitenin değişen profilini de ortaya çıkarıyor. Sitelerin yüzde 29’u 5 ila 20 kabin içerirken, yüzde 13’ü de 20’den fazla kabine sahip. Daha fazla kabin daha fazla güç anlamına geliyor ve anket sonuçları da şunu yansıtıyor: Katılımcıların yüzde 28’i tesislerinin 21 ile 200 kW arasında güç gerektirdiğini belirtirken, yüzde 14’ü de 200 kW’ın üzerinde güç ihtiyaçları olduğunu bildiriyor. Basit BT dolaplarına saklanmış tekli kabinlerin zamanı sona erdi.

İlginizi çekebilir:  2013’ün en önemli 10 tüketici trendi

Anketten elde edilen diğer önemli bulgular arasında şunlar yer alıyor:

  • Sürdürülebilirlik yeni ve planlı edge dağıtımlarında önemli bir rol oynuyor. Tesislerin 4’te 3’ten fazlası (yüzde 77) enerji verimli UPS sistemlerini kullanıyor veya kullanmayı planlıyor. Ayrıca, yüzde 40’ı; yüzde 31’i su verimli soğutma, yüzde 29’u dinamik şebeke destek teknolojileri ve yüzde 19’u düşük küresel ısınma potansiyeline sahip soğutucular (GWP) olmak üzere yenilenebilir enerji kullanmayı planlıyor.
  • Güvenlik ve kullanılabilirlik edge siteleri dağıtan katılımcıların en önemli öncelikleri olsa da anket; site sayısı arttıkça sınır bilişim sitesinin bu hedeflere ulaşma yeteneğini azaltabilecek bazı mevcut tasarım ve işletim uygulamalarını ortaya koyuyor.

“Vertiv’in anket verileri, şirketlerin beklenen talebi karşılamak için edge bilişimlerini büyütme konusunda ciddi olduklarını gösteriyor ancak edge çözümler oluşturmak karmaşık olabilir” diyen Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki (EMEA) entegre kabinler ve BT çözümleri iş biriminin direktörü Birgit Jackson, sözlerini şöyle sürdürüyor: “İşletmelerin yazılım, donanım, düzenleme, yönetimi ve çok daha fazlasını dikkate alması gerekiyor. Bu, kuruluşların edge özellikli çözümleri yapılandırılabilir ve özelleştirilmiş bir şekilde uygulamaları için iş ortakları ve üreticilerden oluşan bir ağ bulma zamanının geldiğini gösteriyor.”

Vertiv, şirketlerinin edge bilişim planlarına dair içgörü sahibi 156 sektör profesyoneliyle anket gerçekleştirdi. Tüm anket sonuçlarını “Sizin Sınırınız Nedir? Anket Ağın Sınırında Oluşan Altyapı Dönüşümünü Öne Çıkarıyor raporunda bulabilirsiniz. Edge Arketipleri 2.0: Dağıtıma Hazır Edge Altyapı Modelleri ve siteniz için uygun edge altyapı modellerini belirleyecek bir araç için Vertiv.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Minimalist aydınlatmalı kablosuz klavye | Logitech MX Keys Mini incelemesi

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir