VW’den sonra Opel ve Fiat’ın dizel motorları da hatalı çıktı

Egzoz manipülasyonu skandalı büyüyor. VW’den sonra Opel ve Fiat’ın dizel motorları da hatalı çıktı. Otomotivcilik şirketi Fiat Chrysler, Almanya Ulaştırma Bakanı Aleksander Dobrindt’in egzoz skandalıyla ilgili olarak yaptığı görüşme davetini geri çevirdi. Şirketin açıklamasında Fiat marka motorlu araçların Avrupa emisyon kurallarına uygunluk derecesini saptama yetkisinin yalnızca İtalyan resmi makamlarına ait olduğu belirtildi.

Ulaştırma Bakanı Dobrindt, Fiat’ın Alman makamlarıyla bilgi alışverişinde bulunmayı ret etmesinin anlaşılır bir tutum olmadığını ve şirketin araştırma komisyonuna somut suçlamalarla ilgili olarak bilgi vermesi gerektiğini söyledi. Bakan, Volkswagen şirketinde ortaya çıkarılan egzoz emisyonu skandalını incelemekle görevlendirilen özel komisyonun Fiat’ın emisyon kurallarına uyduğundan kuşkulu olduğunu belirtti.

opel1

Fiat’ın dizel motorlu araçlarında da manipülasyon yapıldığı ve yasak olduğu halde zehirli gazları tasfiye mekanizmasını devre dışı bırakan yöntemlerin kullanıldığı iddia edilmişti. Almanya Ulaştırma Bakanı, Federal Motorlu Araçlar Dairesi tarafından yapılan ölçümlerin yetkili İtalyan makamlarına iletileceğini ve Avrupa Birliği emisyon kurallarının değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Dobrindt, teknolojik seviyesi düşük motorları koruma bahanesine imkân tanıyan yasaların etkili olamayacağını söyledi.

Dizel motorlu araç imal eden bütün şirketler egzoz değerlerinin yüksek çıkması nedeniyle yoğun baskı altına girdi. Skandal Volkswagen şirketinin egzoz manipülasyonu yaptığının ortaya çıkarılmasıyla patlak vermiş ve son olarak Opel şirketinin de motor arızalanmasını önlemek amacıyla belli şartlarda zehirli gaz emisyonunu limitlerin üzerine çıkaran bir teknik kullandığı belirlenmişti.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, egzoz temizleme mekanizmasını yasal sınırları aşacak şekilde yavaşlattığı iddia edilen Opel, yasa dışı bilgisayar programlarının kullanılmadığını duyurmuştu. Almanya Çevreyi Koruma örgütü müşteriyi aldattığı iddiasıyla Opel aleyhinde dava açacaklarını bildirdi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir