Bilgisayarınıza bakışlarınızla komut verin

İsveçli marka Tobii, Cebit Fuarı’nda tanıttığı Windows 8 işletim sistemine komut veren göz izleme teknolojisiyle dikkatleri üzerine çekti. USB bağlantısıyla bilgisayarlara eklenebilen Tobii Rex adlı cihazla, kullanıcılar bilgisayardaki uygulamaları gözleri ile seçebiliyor.

Fuarda tanıtılan, göz ve bakışı temel alarak tasarlanan ürünlerden bir diğeri, Alman üretici Zeiss’ın üst modelini geliştirdiği OLED Cinemizer üç boyutlu film gözlükleriydi. Baş hareketine duyarlı yeni bir eklentiyle donatılan OLED Cinemizer, üç boyutlu film ve oyun deneyimini daha gerçekçi kılmayı hedefliyor.

IBM’in uzun zamandır geliştirdiği ve 2024 yılında kullanılması beklenen süper bilgisayar teknolojisi ise gözleri gök yüzüne çeviriyor. Kilometrekare Düzeni-SKA adıyla anılan devasa radyo teleskobu, uzayda şimdiye dek ulaşılamamış detaylı bilgileri, hatta Büyük Patlama’nın izlerine dair bulguları toplamaya yarayacak.

Euronews’in haberine göre, Hollanda Radyo Astronomi Enstitüsü (ASTRON) işbirliğiyle geliştirilen Kilometrekare düzeni-SKA’nın 2016-2024 yılları arasında Kuzey Afrika ve Avustralya’da üretilmesi öngörüldü.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir