Google yöneticilerinin jet yakıtı Pentagon’dan

ABD’li internet devi Google’ın patronları Larry Page ve Sergey Brin artık daha pahalıya uçacak. Dünyanın en zengin isimleri arasında yer alan Page ve Brin’in uçaklarının bugüne kadar Pentagon’dan ucuz jet yakıtı alarak uçtuğu ortaya çıktı

ABD Savunma Bakanlığı, Google’la ‘pek bilinmeyen’ yakıt anlaşmasını sonlandırdı. 2007 yılında başlayan ve bu yıl ağustos sonu biten anlaşmanın hikâyesini Wall Street Journal gazetesi yazdı.

Milliyet’in haberine göre, Google kurucuları Page ve Brin ile CEO Eric Schmidt’in 7 uçağı ve 2 helikopteri var.  Google’ın Kaliforniya eyaletinin Mountain View şehrindeki merkezine en yakın uçuş pisti ise, eski bir Deniz Kuvvetleri üssü olan Moffett Havalimanı’nda. Google yöneticileri, havalimanını kullanmak isteyince, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) devreye girdi.

Çünkü Moffett havalimanında NASA’nın Ames Araştırma Merkezi var. Moffett, sivil havacılığa kapalı. Ancak Google’ın jetlerini bünyesinde bulunduran H211 adlı şirket NASA ile bir anlaşma imzaladı.

Buna göre, H221 havalimanına yıllık 1.3 milyon dolar kira ödeyecek ve Google uçakları NASA için sera gazı ve ozon ölçümü yapacak, karşılığında havalimanından ucuz yakıt kullanacaktı. H221 şirketi daha az vergiyle 2009’dan beri yakıta galon başı ortalama 3.19 dolar öderken ABD’deki normal iş jetleri galon başı ortalama 4.35 dolar ödedi.

Wall Street Journal’ın haberine göre, H221 şirketinin ucuz yakıtı sadece devletle ilgili işler için yapılan uçuşlarda kullanılması gerekiyordu. Google’ın 1 Boeing 767, 1 Boeing 757, 4 Gulfstream ve bir Alpha jet uçağı 2007’den beri Moffett’ten 710 kalkış yaptı.

Uçuşlar en çok Los Angeles – New York arası olsa da, 20 kez Karayiplere, 17 kez Hawaii’ye, 15 kez de Tahiti’ye uçuldu. Hatta ucuz benzinle Larry Page’in kayınbiraderinin Hırvatistan’daki düğününe bile gittiği iddia ediliyor. Buna mukabil Google uçakları NASA ölçümü için 155 uçuş yaptı. Bunların 144 tanesi az yakıt harcayan Alpha jetle gerçekleşti. Pentagon, ucuz yakıtın devlet işlerinde kullanmadığı gerekçesiyle kontratı fesh etti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir