İnternetten kartlı alışveriş hacmi 350 milyar TL’yi aşacak

Türkiye’de son 5 yılda yıllık bazda yüzde 50’nin üzerinde büyüme yakalayan internet üzerinden kartla yapılan alışverişlerin 2012 yılını 30 milyar TL hacimle kapatması bekleniyor. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıkladığı verilere göre 2023 yılında internet üzerinden kartla yapılan alışveriş hacminin 350 milyar TL’yi aşması öngörülüyor. BKM’nin ‘2023 Nakitsiz Ödemeler” Hedefi’nin önemli yapıtaşlarından birini oluşturan BKM Express ise, bu hedef doğrultusunda internetten kolay, hızlı ve güvenli alışverişin adresi oluyor.

Türkiye’de, son 5 yılda yıllık bazda yaklaşık yüzde 50 oranında büyüme yakalayan internet üzerinden yapılan kartlı ödemeler gelişimini sürdürüyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM), internet üzerinden yapılan alışverişler için hazırladığı ödeme platformu BKM Express ile önemli bir rol üstleniyor. BKM Express, internetten yapılan kartlı ödemelerde hızı daha da arttırıyor, kolay ve güvenli ödeme imkanı sunuyor. BKM Express’in güvenli olması, kart bilgilerinin işyeriyle paylaşılmaması ve BKM Express üyesi kart sahibinin, işlemlerinin bankasında kayıtlı cep telefonu numarasına gönderilen doğrulama kodu ile onaylanması ile maksimum güvenlik sağlıyor.

Bankalararası Kart Merkezi’nin e-ticaret sektöründe, internet üzerinden yapılan kartlı ödeme verilerinin açıkladığı ve BKM Express’in bu sektöre katkılarının değerlendirildiği basın toplantısında konuşan Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, hayat tarzının değişmesiyle birlikte ödeme sistemlerinde de alışkanlıkların değişim gösterdiğine dikkat çekti. Canko: “İnternetten alışveriş Türkiye’de hızla büyüyor. E-ticarette kartlı ödemelerin bu yılı 30 milyar TL ile kapatması öngörülüyor. 2023 yılında ise bu tutarın 350 milyar TL’yi aşması hedefleniyor. ‘2023 Nakitsiz Ödemeler” Hedefimiz’in önemli yapı taşlarından birini oluşturan internet üzerinden gerçekleştirilen kartlı alışverişlere, biz de BKM olarak Express ile katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

2023 Yılında E-ticaret 350 Milyar TL’yi Aşacak  

E-ticaret’te kartlı ödemelerin rolünün değerlendirildiği basın toplantısında BKM, 2012 yılında internet üzerinden yapılan kartlı ödeme verilerini açıklarken, 2023 hedeflerini de paylaştı. Bu verilere göre Türkiye’de gelişimini hızla sürdürmekte olan e-ticaret sektöründe kartlı ödemelerin, 2012 yılını 157 milyon işlem adedi ve 30 milyar TL ödeme tutarı ile kapatması öngörülüyor. BKM’nin ‘2023 Nakitsiz Ödemeler’ Hedefi doğrultusunda, 2023 yılının 600 milyon adet işlem ve 356 milyar TL tutarında ödeme ile sonlanacağı tahmin ediliyor.

Her 100 TL’nin  9 TL’sini İnternet Üzerinden Ödüyoruz

BKM verilerine göre, e-ticaret sektöründe 2008 yılında, tüm kartlı işlemler içinde, her 100 TL’lik alışverişin 5 TL tutarındaki bölümü e-ticaret üzerinden gerçekleştirilirken, 2012 yılında bu rakam her 100 TL tutarındaki alışveriş için 9 TL’ye yükseliyor. 2023’te ise bu tutarın 18 TL’ye yükselmesi öngörülüyor. 2008 yılında 143 TL olan işlem başına ortalama tutarın ise 2012’de 193 TL’ye ulaşması dikkat çekiyor.

Havayolu Alışverişlerinde İnterneti Tercih Ediyoruz

BKM’nin açıkladığı verilere göre, sektörler içinde “havayolu harcamaları”, kendi içindeki alışverişlerde internet kullanımının en yüksek olduğu sektör olarak açık ara ilk sırada yer alıyor. Havayolu harcamalarının yüzde 90 oranındaki bölümünün internet üzerinden gerçekleştiği dikkat çekiyor. 2012 yılının başından Ekim ayı sonuna kadar olan dönemde, internetten yapılan kartlı ödemelerin ilgili sektörler içindeki payının seyahat acentelerinde yüzde 44 olduğu görülüyor. Bu sektörleri yüzde 36 oranı ile sigorta, yüzde 30 ile hizmet, yüzde 23 oranı ile kulüp ve dernekler, yüzde 15 oranı ile doğrudan pazarlama ve yüzde 14 ile elektronik ve bilgisayar alımları izliyor.

BKM Express ile Kitaptan Çiçeğe Tüm İhtiyaçlar İnternetten Alınıyor

BKM tarafından altyapısı oluşturulan ve Haziran ayında tüketici ile buluşan BKM Express internetten yapılan kartlı ödemelerdeki büyümede önemli bir rol üstleniyor. Bugün BKM Express’e üye olan 30’dan fazla  e-ticaret sitesinden alışveriş yapılabiliyor. Elektronikten, giyime, kitaptan çiçeğe birçok sektörde faaliyet gösteren e-ticaret sitesinde kullanıma sunulan BKM Express’in anlaşmalı işyeri sayısının gelecek dönemde daha da artması için çalışmalar hızla devam ediyor.

2013’te BKM Express Mobile Taşınıyor

BKM Express uygulamasının 2013 yılı başında, mobil platformlara da taşınacağı konusunda bilgi veren BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, sözlerine şöyle devam etti: “Bu sayede her yerden, günün her saatinde cep telefonu kullanarak e-ticaret sitelerinden kolay, hızlı ve güvenli ödeme yapmak mümkün olacak. Mobil cihazlarda, BKM Express uygulaması üzerinden para transferi de yapılacak. BKM Express, tüm akıllı telefonlarda kullanılabilecek.”

BKM Express’e Üye Olmak da Kullanmak da Ücretsiz

İnternet üzerinden ödeme kabul eden tüm işyerleri BKM Express uygulamasına ücretsiz başvurabiliyor. BKM Express uygulaması ile yapılan ödemelerden hiçbir ek ücret talep edilmiyor. BKM Express uygulamasını kullanan işyerlerinin bankalarla olan bütün anlaşmaları devam ediyor. BKM Express üyesi kart sahipleri ise, üye işyerlerinde ödeme yaparken işyerinin banka anlaşmasına göre peşin, taksitli ve vade farklı ödeme imkanlarından yararlanabiliyor. BKM Express’e şu anda Akbank, Bank Asya, Finansbank, Garanti Bankası, ING Bank, TEB, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası’nın banka ve kredi kartları eklenebiliyor. Yakın dönemde tüm bankaların sisteme dahil olması için çalışmalar devam ediyor.

BKM Express Logosu, İnternette Kolay, Hızlı ve Güvenli Alışverişin İşareti Oluyor

BKM yeni iletişim kampanyası ile, internet üzerinden yapılan kartlı ödemelerde BKM Express’i tercih etmenin, kart bilgisi vermeden, kolayca, hızla, yorulmadan ve güvenle alışveriş imkanı sunduğu söylemiyle iletişim çalışmalarını sürdürüyor. İletişim kampanyasında BKM Express logosunun olduğu tüm internet sitelerinde kart bilgilerini girmeden, hızlı, kolay ve güvenle alışveriş yapılabildiğine dikkat çekiliyor. BKM Express ile yapılan alışverişlerde kartların sunduğu taksit ve puan avantajlarının geçerli olacağı da belirtiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir