İş adamı ‘iftiracı’ dediği Google’la uzlaştı

Hakkındaki yanlış ve art niyetli bilgilerin arama motorundan silinmesi talebiyle Londra’da dava açan İngiliz iş adamı Daniel Hegglin Google ile anlaştı. Böylece varılan özel anlaşma ile dava düştü.

Daniel Hegglin’in avukatı Hugh Tomlinson bu sabah Yüksek Mahkeme’ye, Google ile anlaşmazlığın giderildiğini bildirdi. Tomlinson, anlaşmanın içeriğini ise ayrıntılarıyla açıklayamayacağını söyledi.

Avukat sadece Google’ın, sayfalarda yer alan iftira ve taciz içeren bilgilerin ve aramalarda bu sitelere bağlantı verilmesinin engellenmesi konusunda “kayda değer” bir çaba gösterdiğini belirtti.

Hegglin, aleyhindeki bir iftira kampanyası yüzünden, internete kendisi hakkında “katil”, “pedofil” ve “Ku Klux Klan sempatizanı” gibi sıfatlar kullanılan içerikler konduğunu söylüyor ve Google’dan bu içerikleri engellemesini istiyordu.

Google’ın avukatı Anthony White ise iş adamı Hegglin’e yönelik taciz kampanyasının, içeriğin ciddiyeti ve yaygınlığı bakımından sıradışı olduğunu kabul ettiklerini söyledi.

Anthony White, “Google milyonlarca insana arama hizmeti sunuyor, aynı zamanda internet içeriğini denetlemesi beklenemez” diyerek, Hegglin’le ilgili olayında yapılan müdahalenin sıradışı olduğunu kayda geçirdi.

White, yasaları ihlal eden içeriğin kaldırılması konusunda şimdiye dek uygulanan politikanın geçerli olacağına da dikkat çekti.

BBC’nin haberine göre, Avrupa Birliği Adalet Divanı daha önce, kişiler hakkındaki utanç verici bilgilerin belli bir süre sonra arama motorlarından silinebilmesi, bir başka deyişle “unutulma hakkı” yönünde bir karar almıştı.

Hegglin Davası’nda ise tartışma konusu olan “herkesin herkes hakkında doğru olmayan her türlü içeriği kendi kimliğini belli etmeden internete koyabilme ve o kişinin hayatını kabusa çevirme imkanının” sınırlanmasıydı.

Birçok hukukçu bunun internetin düzenlenmesi konusunda emsal teşkil edecek önemde bir karar olacağını söylüyordu. Ancak Google ile Hegglin’in vardığı özel anlaşma ile mahkeme bu konuda bir karar almamış oldu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir