Olympus, İngiltere’deki iş ortağını dava etti

İngiltere’nin Ağır Dolandırıcılık Dairesi, Japon fotoğraf makinesi ve tıbbi ekipman üreticisi Olympus ve İngiltere’deki ortağı Gyrus Group’u mahkemeye veriyor. Şirketler Gyrus Grubu hesaplarında “yanıltıcı, yanlış veya aldatıcı” bilgi vermekle suçlanıyor.

Japon firması 2011 yılında 1,7 milyar dolarlık muhasebe skandalıyla çalkalanırken, Gyrus’ın Olympus tarafından satın alınması sorgulanan konulardan biriydi. Üç eski yöneticiye bu konu nedeniyle tecilli hapis cezaları verildi.

Eski genel müdür Tsuyoshi Kikukawa ile iki yönetici Hisashi Mori ve Hideo Yamada geçen yıl 1,7 milyar dolarlık kayıpları örtbas etmek için hesaplarda tahrif suçlamalarını kabul etmelerinden sonra mahkum edildi. Bu, Japonya tarihinin en büyük mali dolandırıcılıklarından biri oldu.

BBC’nin haberine göre, Gyrus’ın alımı da bu çerçevede gündeme gelen konulardan biriydi. Japonya’da yapılan soruşturmada 1990’lara kadar uzanan kayıpların örtbas edildiği ortaya çıktı. Bu yılın başlarında, bir Japon mahkemesi Olympus’u 7 milyon dolar para cezası ödemeye mahkum etti.

İngiltere’nin Ağır Dolandırıcılık Dairesi de konuya ilişkin ayrı bir soruşturma yaptı. Olympus’tan yapılan açıklamada, kendileri hakkında açılan bu davanın sonucunu şimdiden tahmin etmelerinin zor olduğu belirtildi. Davanın Olympus’a olası maliyetinin de belirsiz olduğu kaydedildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir