Türkler uçak biletini en çok hangi ülkeden alıyor?

Uçak bileti arama ve karşılaştırma motoru Skyscanner sadece Türkiye’den değil, dünyanın dört bir köşesinden de Türkçe kullanılıyor. 30’un üzerinde dil seçeneğiyle seyahatseverlere hizmet veren Skyscanner, hangi ülkelerden Türkçe dil seçeneği ile arama yapıldığını araştırdı. Sonuçlara göre Skycanner internet sitesi ve mobil uygulamalarının Türkçe kullanıldığı ülkeler arasında Avustralya, Güney Afrika, Arjantin, Malezya hatta Kolombiya bile var!

Avrupa’nın en çok kullanılan uçak bileti karşılaştırma motoru Skyscanner tüm dünyadaki kullanıcılarına 30’dan fazla dil seçeneği sunuyor. Bunlar arasından Türkçe dil seçeneği ise sadece Türkiye’den değil, Kolombiya’dan Endonezya’ya kadar dünyanın dört bir yanına yayılmış Türkler tarafından kullanılıyor.

Türkiye’den sonra Skyscanner’da Türkçe dil seçeneğiyle uygun fiyatlı uçak bileti arayan ülkelerin başında ABD, İngiltere ve Almanya geliyor. Türklerin en çok tercih ettikleri ülkelerden biri olan Rusya ise 4. sırada yer alıyor. Yavru vatan olarak bilinen Kıbrıs 5. sıraya yerleşirken, dikkat çekici bir başka ülke ise listenin 6. sırasında yer alan Irak.

Türkiye’den yapılan aramalara bakıldığında ise %44 oranla, en çok uçak bileti İstanbul’dan aranıyor. ‘‘İstanbul’un taşı toprağı altın’’ dense de belli ki İstanbullular yerlerinde durmak istemiyor.  Bingöl, Bayburt ve Iğdır şehirleri ise uçak aramalarında Türkiye sıralamasının en sonlarında yer alıyor.

Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök “Skycanner’ın Türkçe kullanım oranlarından da görülebileceği gibi Türkler tüm dünyaya yayılmış durumda. Güney Afrika’dan Rusya’ya kadar her kıtadayız. 2002’de Türkiye’den 60 uluslararası noktaya seyahat edilebilirken, bugün bu sayı 150’yi aştı. Bu tür gelişmeler de Türkiye’de turizm sektörünün büyümesine ve Türkiye’nin dünyaya açılmasına yardımcı oluyor. Türkiye turizm için tüm dünyada gittikçe daha önemli bir pazar haline geliyor.” dedi.

Skyscanner Türkçe Sayfasının En Çok Kullanıldığı Ülkeler:

  1. ABD
  2. İngiltere
  3. Almanya
  4. Rusya
  5. Kıbrıs
  6. Irak
  7. Fransa
  8. İsviçre
  9. İtalya
  10. Hollanda

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir