Vodafone’dan yeni 4,5G teknolojisi testi

Vodafone, nisan ayı itibarıyla hizmete sunulacak 4,5G teknolojisi öncesi yeni bir teknoloji testine daha imza attı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Vodafone, 1 Nisan’da hizmete girecek 4,5G teknolojisi öncesi hazırlıklarını sürdürüyor.

Vodafone Türkiye teknoloji ekibi son yaptığı test ile Türkiye’de ilk kez DSL/4,5G Bağlama (DSL/4,5G Bonding) teknolojisini kullandı. Testin sonucunda iki farklı tip bağlantının bant genişlikleri birleştirilerek yüksek hızlı kesintisiz tek bir hatta çevrilmesi başarıyla tamamlandı. Bu teknolojinin hayata geçmesiyle DSL kullanıcıları 4,5G desteğiyle çok daha hızlı ve kesintisiz data deneyimine sabit hatlarda da sahip olabilecek.

Maslak’taki Vodafone merkez binasında noter huzurunda gerçekleştirilen DSL/4,5G Bağlama teknolojisi testinde, Vodafone-Net sabit DSL altyapısı ile Vodafone Mobil 4,5G altyapısı aynı anda kullanıldı. Sabit tarafta standart ADSL bağlantısı, mobil tarafta ise ihale kapsamında satın alınan 800 Mhz bandı yer aldı.

Bu iki farklı teknoloji, içinde 4,5G SIM kart olan ve aynı zamanda sabit İnternet girişi olan bir modem sayesinde birleştirilerek tek bir hat haline getirildi. Test sırasında ortalama 6Mbps olan DSL hızları DSL/4,5G Bağlama teknolojisi ile 7 kat artarak 43,3 Mbps değerine ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao, yüksek spektrum genişliği ile daha sorunsuz, akıcı ve zengin bir İnternet deneyimi sunacak 4,5G’ye, teknoloji altyapısı başta olmak üzere her yönden hazır olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Tüm dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerinin lider operatörlerinden biri olarak faaliyet gösteriyoruz. Bu global deneyimimizi Türkiye’ye de taşıma hedefiyle nisan ayında hizmete sunulacak 4,5G teknolojisine yönelik testlerimizi aralıksız sürdürüyoruz.

En son, ihale kapsamında satın aldığımız bantlar ile gerçekleştirdiğimiz test ile Türkiye’de 4 farklı bandı taşıyıcı birleştirme için kullanan ve ayrıca 256-QAM modülasyonu kullanan ilk operatör olmuş ve toplamda 942 Mbps hıza ulaşmıştık. Şimdi de Türkiye’de ilk defa DSL/4,5G Bağlama teknolojisini kullanarak sabit ve mobili bir araya getirdik.

Bu teknoloji sayesinde 4,5G altyapımızın gücü ile DSL kullanıcıları çok daha hızlı ve kesintisiz data deneyimine sabit hatlarda da sahip olabilecekler. Yakın zamanda yaygınlaşması beklenen DSL/4,5G Bağlama teknolojisini Türkiye’ye taşımaya hazırlanıyor, bu amaçla ilgili testlerimizi aralıksız sürdürüyoruz.”

Açıklamada verilen bilgilere göre Vodafone Grubu, 30 yıllık deneyimiyle tüm dünyada 4G ve üstü teknolojilerin oluşmasına ve gelişmesine önemli katkı sağlıyor. Bugün 19 ülkede 4G, 5 kıtada ve 20 ülkede ise 4,5G hizmeti veren grup, 4G ve üstü teknolojilerde dünyada en çok ülkede tecrübesi ve altyapısı olan operatör konumunda bulunuyor. Vodafone’un 4G uluslararası dolaşım hizmeti verdiği ülke sayısı 74’e ulaştı.

Diğer yandan 3G hizmetine başladığı 2009 yılından bu yana müşterilerine 4G ve üstü teknolojilerle uyumlu SIM kartlar sunan Vodafone’un SIM kartlarının yüzde 90’ına yakınının 4,5G uyumlu olduğu da belirtiliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir