4 aşamalı mobil ödeme programı

“Daha iyi bir gelecek için iletişim teknolojileri ile Türkiye’de herkese ilham vermek” misyonu ile Dijital Dönüşüm Hareketi’ni başlatan Vodafone Türkiye, katma değer yaratacak inovasyon yatırımlarına bir yenisini ekliyor.  Vodafone Türkiye bu kapsamda, GSMA tarafından düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nin gerçekleştirildiği Barselona’da, ödeme sistemlerine yeni bir soluk getirecek olan “Mobil Ödeme Programı”nı açıkladı.

Vodafone Türkiye,  ödeme sistemlerini 4 aşamada dijitalleştirecek Mobil Ödeme Programı  kapsamında; “ödeme sistemlerine sosyal entegrasyon”, “kamera özelliği taşıyan tüm cihazları kapsayacak şekilde QR kod ile ödeme”, “banka bağımsız ödeme modeli” sağlayacak ve Multinet ile de stratejik bir işbirliğine giderek yaygın bir geçerlilik ağı sunacak.  Vodafone Türkiye bu şekilde ilk olarak Multinet ile anlaşmalı işyerlerinin mobil ödeme sistemine kazandırılmasını sağlayacak.

Sosyal ağlara entegre cep cüzdan

Mobil ödeme sistemlerinin yaygınlaştırılması hedefiyle şirketin açıkladığı programda öne çıkan özelliklerden biri de Cep Cüzdan’ın tüketicilerin sosyal ağ alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak sosyal ağlar ile ödeme sistemlerini entegre edecek olması.

Böylece tüketiciler, mobil cihazlarıyla restoran araştırma ve fiyat karşılaştırması yapma, daha önceki deneyimlerle ilgili ilham veren öneri ve yorumlardan yararlanma; aynı şekilde kendi deneyimlerini paylaşma fırsatı bulacak. Alışverişe sosyal bir boyut katan programda Vodafone Cep Cüzdan ile ödeme deneyimi yaşanırken, yapılan alışveriş sosyal medya hesaplarından paylaşılarak indirim ve ücretsiz kupon gibi avantajlardan yararlanılabilecek. Vodafone Cep Cüzdan’ın getireceği bir diğer yenilik ise “QR Kod ile Ödeme” sistemi olacak. Sistemden yararlanmak için kameralı telefon dışında herhangi bir mobil cihaz uygulaması veya teknolojisinin gerekliliği ortadan kalkacak.

Böylece sistemin yaygınlaştırılması sağlanacak. Vodafone Cep Cüzdan’ın dikkat çekici bir diğer özelliği de bankalardan bağımsız bir model olarak ortaya çıkması. Böylelikle sistem tüm bankaların müşterilerine hizmet sunabilecek.

Vodafone Cep Cüzdan ile perakende sektörüne yeni bir pazarlama modeli

Vodafone Cep Cüzdan sayesinde perakendeciler de, ödemeler için sunulan bu yenilikçi teknolojiyle farklılaşacak, hiçbir ek yatırım yapmaksızın maliyetlerini etkin biçimde yönetecek ve ek POS ücreti ödemeyecek. Ayrıca satınalma deneyimini kolaylaştıracak ve zenginleştirecek, sosyal ağ paylaşımları sayesinde müşterilerini marka elçileri haline getirebilecek, müşteri davranışlarını daha iyi takip edip anlayarak müşteri ilişkilerini geliştirirken, daha fazla seçenekle daha etkin promosyon yapma ayrıcalığını kazanacak.

“Vodafone Cep Cüzdan mobil ödemede dijital dönüşümün en önemli aktörü”

Vodafone Türkiye’nin Mobil Ödeme Programı tanıtım toplantısında konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, Vodafone Cep Cüzdan servisinin dijital dönüşümün en önemli aktörü olarak mobil ödeme sistemlerine yeni bir soluk getireceğini ve alışveriş kültürünü değiştirerek başta perakende olmak üzere pek çok sektörde domino etkisi yaratacağının altını çizdi.

Öğüt, güvenliğin ve özgürlüğün aynı anda çok kritik olduğu alışveriş ve finansal ihtiyaçlar karşılanırken; nakit paradan, kredi kartından, banka kartından, cüzdandan bağımsız bir hayat için Vodafone Cep Cüzdan servisi çatısı altındaki çözümlerin, hem bireylerin hem de ticari kurumların iş ve özel yaşam kalitesini çok ileriye taşıyacağını kaydetti.

Öğüt şöyle devam etti: “Mobil ödeme işlem hacminin 2017’de 1 trilyon dolar düzeyinde olması bekleniyor. Buradan hareketle, dijital dönüşümün en önemli aşamalarından birinin günlük hayatımızın içinde sıklıkla yer alan ödeme sistemlerinin dijitalleşmesi olduğunu görüyoruz.Geçen sene Mobil Dünya Kongresi 2013’te Cep Nakit Kart ile sağlanan tüm kolaylıkları mobil platforma taşımak için herkes tarafından kullanılabilecek kolaylığı sağlayan bir mobil cüzdanı tüketicilerimize sunacağımızı duyurmuştuk. Geçen bir yıl içinde bu amacımıza ulaştık ve işbirliklerimizle Vodafone Cep Cüzdan’ı hayata geçirdik. Uygulamanın, iBeacon teknolojisine yanıt verme özelliği gibi katma değerli dünyada ilk olan yeniliklerle gelişmesini sağladık. Şimdi de tam bir yıl sonra aynı platformda, Vodafone Cep Cüzdan’daki yeni çözümleri kapsamlı bir programla lanse etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

VodafoneTürkiye’nin ilk PCI DSS sertifikalı operatörü oldu

Öte yandan Vodafone Türkiye’nin Bankalararası Kart Merkezi tarafından verilen Ödeme Kartı Endüstrisi Veri Güvenlik Standardı (PCI DSS) sertifikasını almaya hak kazanan ilk GSM operatörü olduğunu açıklayan  Gökhan Öğüt: “Mobil ödemede dijital dönüşümün en önemli bariyerlerinden biri olan güvenlik ile ilgili çok önemli bir adım atmış olduk. Bu sertifika ile uluslararası kriterlerle denetlenen yüksek güvenlik standartlarımızı bir kez daha göstermiş olduk. Teknolojinin küçük mucizelerini sunarak Türkiye’yi mobil iletişimde ve dijitalleşmede dünya ligine çıkarma hedefimiz doğrultusunda herkese ilham vermeye devam edeceğiz ” diye konuştu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir