BlackBerry FIDO Yönetim Kurulu’nda

Standartlara dayalı özellikleri olan, online kimlik doğrulama üzerine kurulmuş sektörel bir birlik olan FIDO (Fast IDentity Online) Alliance tarafından yapılan açıklama ile BlackBerry ile anlaşma imzaladıklarını ve BlackBerry’nin yönetim kurulunda yer alacağını açıkladı.

FIDO üyeleri teknolojiyi paylaşarak, FIDO standartlarında kimlik doğrulama metotları ile daha güvenli, kullanımı daha kolay, uyum içinde çalışabilen ve daha özel bir kimlik doğrulama sistemi sunmak için işbirliği yaparlar. BlackBerry FIDO ile işbirliğinde olan ilk mobil platform ve mobil cihaz sağlayıcısı olarak kullanıcılara internet üzerinde kimlik bilgilerini defalarca belirtmek zorunda kalmadan, kullanımı kolay, güçlü bir kimlik doğrulama sistemi sunacak. FIDO iş ortağı olarak BlackBerry BlackBerry.com, BBM, BlackBerry Protect ve diğer tüm BlackBerry servislerinin kullanıcılarına daha iyi hizmet sunma olanağı bulacak.

FIDO Alliance başkanı Michael Barrett “Dünyanın önde gelen mobil platform ve mobil cihaz sağlayıcı markaları arasında olan BlackBerry’i aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. BlackBerry’nin FIDO Alliance’a katılması, mobil sektörünü uluslararası kimlik doğrulama kullanımına daha da yakınlaştırıyor.” dedi. “Ayrıca BlackBerry’i milyonlarca kullanıcının açık güvenli kimlik doğrulama sisteminden yararlanmasını sağlayacak potansiyele sahip olduğu için takdir ediyoruz.” diye de ekledi.

İlk tasarım ve üretiminden, korumalı donanım ve güvenli yazılımına kadar BlackBerry değerlerinde güvenlik her zaman en önemli odak noktası olmuştur. BlackBerry Enterprise Mobility Management (EMM); BlackBerry, iOS ve Android platformları için en güvenli bileşenleri sunar ve aynı özveriyi göstererek güvenlik protokollerinin tek tip ve mükemmel olmalarını sağlar.

Blackberry’nin Kimlikten Sorumlu Teknik Direktörü Brian McBride, “Blackberry diğer şirketlerin takip edebileceği ve hayata geçirebileceği bir model yaratırken mobil güvenlikte Altın Standart olarak kalmaya derinden bağlıdır,” açıklamasında bulundu. “Müşterilerimiz için güvenli ve güvenilir erişim sunmak Blackberry’nin yaptığı her atılımın ayrılmaz bir parçasıdır. Everensel güvenlik onayını almayı amaçlayan FIDO birliğine, güvenlik uygulamalarını ve standartlarını dünya çapında topluma yaymak için katılmak, hem heyecanlı hem de gurur verici.” diye de ekledi.

FIDO protokolü, parmak izi tarayıcıları, ses ve yüz tanıması gibi biyometrikler, ayrıca Güvenilir Platform Modülleri (TPM), USB Güvenlik Anahtarları, Yakın Menzilli İletişim (NFC), Tek Seferlik Şifre (OTP), gömülü Güvenlik Unsurları (eSE) gibi var olan çözümler ve iletişim standartları da dahil tam kapsamlı onaylama teknolojilerini destekleyece.

Açık protokol, genişletilebilir ve gelecek yeniliklere uyum sağlayabilir, aynı zamanda var olan yatırımları koruyabilir şekilde tasarlandı. FIDO protokolü, güvenlik seçeneklerinin her bir kullanıcı ve organizasyonun müstakil ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde, tek bir altyapı üzerinden teknolojilerin etkileşimine olanak tanıyor. FIDO Birliği bütün şirket ve organizasyonları birliğe katılmaya ve aktif üyeleri olmaya davet ediyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir